Svobodná základní škola v Třebušíně, která vyučuje na základě školního vzdělávacího plánu waldorfská škola, má v rámci výzvy Šablony II na starosti zajímavý projekt zvaný Škola, která připraví děti pro život. Jeho cílem je takový rozvoj dítěte, aby bylo v dospělosti schopné vlastní orientace, samostatného, odpovědného a sociálně pozitivně zaměřeného jednání.

Mezi podpořené aktivity patří nejen tematická setkávání a spolupráce s rodiči, vzájemná spolupráce pedagogů, doučování, klub zábavné logiky a deskových her, ale i pravidelný čtenářský klub. Skupina žáků čtvrté třídy se každý týden na hodinu a půl schází, aby se pokusila proniknout zase o něco hlouběji do labyrintu světa ukrytého za písmeny. Prostřednictvím rébusů, kvízů, slovních hříček, křížovek či obyčejného vyprávění příběhů všedního dne se žáci pokoušejí společně i jednotlivě otevírat dveře čtenářského světa.

Podobně fungoval v loňském roce i klub zábavné logiky a deskových her. Obě aktivity nejen smysluplně rozšířily mimoškolní činnost žáků Svobodné základní školy v Třebušíně, ale díky finanční podpoře mohla škola doplnit potřebné vybavení, jako jsou knihy či deskové hry. Od tohoto školního roku na tuto aktivitu navazuje klub deskových her v rámci školní družiny, který už ale běží mimo rámec projektu.

Autorky: Kateřina Hurychová, Jolana Čuprová